غذایی و دارویی

آیا اسید آسکوربیک همان ویتامین C است؟

اسید آسکوربیک اغلب در صنایع غذایی استفاده می شود، زیرا به عنوان یک آنتی اکسیدان و همچنین به عنوان یک نگهدارنده مواد غذایی عمل می کند. این ترکیب می تواند فاسد شدن غذا که به دلیل قرار گرفتن در معرض باکتری ها، قارچ ها، مخمرها، کپک ها و هوا رخ می دهد را به تاخیر بیندازد. اسید آسکوربیک همچنین می تواند برای جایگزینی مواد مغذی از دست رفته ناشی از پردازش مواد غذایی استفاده شود.

خواص آنتی اکسیدانی آن از فاسد شدن و بدمزه شدن چربی ها و روغن ها در مواد غذایی و نیز قهوه ای شدن میوه های تازه جلوگیری می کنند. ویتامینC به عنوان  نگهدارنده بیشتر در محصولاتی مانند سس میوه و ژله و گوشت های پخته شده، غلات و نوشیدنی ها، روغن و مارگارین ، میوه ها و سبزیجات استفاده می شود.

کاربرد آسید اسکوربیک یا ویتامین C

شما می توانید اسید آسکوربیک را برای جلوگیری از تیرگی هنگام کنسرو کردن یا انجماد میوه های تازه از فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها تهیه کنید.

ویتامین C به محصولاتی مانند آرد، شیر، نوشیدنی‌های میوه‌ای، نوشیدنی های انرژی ‌زا، نوشیدنی‌های صبحانه فوری، نان، ماکارونی و برنج اضافه می شود. بنابراین اسید اسکوربیک همان ویتامین C نیست.

تفاوت کلیدی بین ویتامین C و اسید آسکوربیک

اسید آسکوربیک نام شیمیایی ویتامین C است. با این حال، ویتامین C همیشه  همان اسید آسکوربیک نیست اگرچه بسیاری از افراد این دو اصطلاح را به جای یکدیگر به کار می برند. ما می توانیم ویتامین C را به  دو صورت طبیعی یا مصنوعی تهیه کنیم هرچند ممکن است به اندازه اسید آسکوربیک خالص نباشند.

ویتامین C چیست؟

ویتامین C یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C6H8O6 است . جرم مولی این ترکیب 176.12 گرم بر مول است. نقطه ذوب و نقطه جوش به ترتیب 190 درجه سانتی گراد و 553 درجه سانتی گراد است. این ویتامین در برخی غذاها وجود دارد و می توانیم  آن را به صورت مکمل غذایی نیز استفاده کنیم.

عبارات اسید آسکوربیک و ال-آسکوربیک اسید مترادف ویتامین  C هستند هرچند کمی با یکدیگر متفاوت هستند. ویتامین C یک ماده مغذی ضروری برای  بدن ما است زیرا می تواند بافت های بدن ما را ترمیم کند و منجر به تولید آنزیمی برای انتقال دهنده های عصبی می شود.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان طبیعی است. این ویتامین در میوه هایی مانند مرکبات، کیوی، توت فرنگی و سایر مواد غذایی مانند کلم بروکلی، فلفل دلمه ای خام و غیره وجود دارد. کمبود این ویتامین می تواند باعث بیماری اسکوربوت شود. این بیماری زمانی به وجود می آید که کلاژنی که بدن ما تولید می ‌کند، بدون ویتامین C به درستی عمل نمی‌ کند.

اسید آسکوربیک چیست؟

اسید آسکوربیک نام شیمیایی ویتامین C است. این اصطلاح به خالص ترین شکل ویتامین C گفته می شود. اغلب اوقات، خالص‌ ترین شکل یک ماده  شکل مصنوعی آن است، زیرا ویتامین به صورت طبیعی در مواد غذایی به همراه بسیاری از اجزای دیگر وجود دارد که برای بدست آوردن شکل خالص یک ویتامین باید غذا را تصفیه و فرآوری کنیم تا این ویتامین را از غذا خارج  کنیم.

اسید آسکوربیک به روش صنعتی بوسیله چندین مرحله فرآیند توسط باکتری ها از طریق کاهش گلوکز تولید می شود و اسید اسکوربیک را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کنند.

عوارض کمبود ویتامین C

کمبود اسید آسکوربیک در رژیم غذایی روزانه منجر به بیماری به نام اسکوربوت می شود، نوعی از ویتامینوز که با علائم  زیر مشخص می شود:

  • لق شدن دندان ها
  • خونریزی سطحی
  • شکنندگی رگ های خونی
  • بهبودی ضعیف
  • کم خونی خفیف

مکمل اسید آسکوربیک

اشکال مختلفی از مکمل های ویتامین C مانند قرص جوشان، پودر یا قرص های جویدنی برای کودکان وجود دارد. اکثر مکمل ها، به شکل اسید آسکوربیک وجود دارد. با این حال، از آنجا که اغلب باعث مشکلات گوارشی می شود ، شکل دیگری از ویتامین نیز وجود دارد، شکل استری شده (مانند آسکوربات کلسیم).

فرم استری برای افراد مبتلا به زخم معده و حساسیت دستگاه گوارش بهتراست. علاوه بر این، جذب سریع تر و بهتر ویتامین را تضمین می کند و برای مدت طولانی تری در خون باقی می ماند.

دوز توصیه شده روزانه برای بزرگسالان به ترتیب 75 و 90 میلی گرم برای زنان و مردان است. افرادی که سیگار می کشند، به دلیل استرس اکسیداتیو بالا باید حدود 35 میلی گرم ویتامین اضافی مصرف کنند تا نیازهای خود را برآورده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا