آرایشی و بهداشتی

اروزیل

اروزیل یا فوم سیلیکا ماده ای سبک است که از آن برای افزایش چسبندگی و غلظت مواد استفاده می کنند و خواص حجم دهندگی دارد. در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی از این ماده به عنوان براق کننده افزایش دهنده غلظت و برای جلوگیری از رسوب استفاده می کنند. به علاوه به دلیل نرمی و صیقل دهندگی از آن به عنوان فیلتر هم می توانیم استفاده کنیم. نام دیگر اروزیل فوم سیلیکا نیز است و به آن سیلیس پیروژنیک نیز می گویند چرا که در تولید آن از شعله استفاده می کنیم. این ماده از ذرات میکروسکوپی آمورف تشکیل شده است که این ذرات خودشان از ذرات زنجیره ای، سه بعدی و ذرات سه شاخه ثانویه تشکیل شده اند.

کاربرد اروزیل

فوم سیلیکا در واقع پودری با چگالی اندک است که به رنگ سفید کرکی بوده و در انواع آبدوست و آبگریز به بازار عرضه می شود. این ماده در درصد های کم خواص بسیار تیکسوتروپیکی را ایجاد می کند و در واقع استفاده گسترده آن به عنوان اصلاح کننده رئولوژی است.

این ماده شیمایی همچنین قادر است در تعلیق ها پایداری بهتری ایجاد کند ون بدین ترتیب جلوی ته نشین شدن مواد جامد در یک محیط مایع را بگیرد به علاوه اروزیل میزان چسبندگی را افزایش می دهد. به دلیل همین خواص از این ماد شیمیایی می توانیم در تولید دزدگیرها، گریس، چسب ها، پوشش ها، جوهر و رزین ها استفاده کنیم، علاوه بر این استفاده ها در صنایع دیگر نیز می توانیم از فوم سیلسکا استفاده کنیم.

طرز استفاده از اروزیل

بسته به این که نوع اروزیل ما آبدوست یا آبگریز باشد و فرایند تولید آن چگونه باشد، نحوه استفاده متفاوتی دارد. برای استفاده از گرید آبدوست آن قبل مصرف ماده را در آب حل می کنند و سپس به مواد دیگر اضافه می کنند.

مزایای استفاده از اروزیل

فوم سیلیکا به دلیل ساختار متراکم و مساحت سطحی که دارد دارای مزایای خاص و منحصر به فردی است و تطبیق پذیری بالایی دارد در ادامه برخی از این مزایا را نام می بریم.

تقویت

مقاومت در برابر خوردگی و زدگی

توان جذب پیشرفته

ضخیم کننده، ضد رسوب و مقاوم در برابر ریزش ها

آنتی کیک و روان کننده

خوصیات کاربردی اروزیل

توان جذب مواد جامد، مایع و گاز در این ماده شیمیایی به دلیل مساحت سطحی که دارد بالا است و با جذب این مواد از طریق ایجاد پیوند هیدروژنی و طی واکنش اسید و باز است. علاوه بر این ها فوم سیلیکا مانع از ایجاد دوباره پیوند بین بخش ها و پارتیکل های کوچک می شود و ایجاد رسوب جامدات در سیستم های مایع از جمله روکش های رنگی یا رزینی را به تاخیر می اندازد. بهتر شدن کارایی فرایند پیگمنتاسیون در روکش زنی طی افزودن فوم سیلیکا حاصل می شود.

سطح اروزیل از گروه های سیانولی که واکنش پذیری بالایی دارند ایجاد می شود و در ساختار آن دی اکسید سیلیکون آمورف ریز به صورت غیر متمرکز وجود دارد. فوم سیلیکا به دلیل مساحت سطح بالایی که دارد بسیار متخلخل است و به همین دلیل می تواند به عنوان یک تقویت کننده در الاستومر ها به شکل ماده جامد و پودر مانندی و به شکل یک ماده غلیظ کننده عمل کند.

انواع اروزیل

این مواد شیمایی در انواع اروزیل فسیل، اروزیلرابر، اروزیل HJIL، اروزیل دگوسا، اروزیل ۲۰۰، دارویی، آلمانی، چینی و صنعتی وجود دارند که در ادامه به توضیح برخی از آن ها می پردازیم.

اروزیل چینی

نوع چینی این ماده با قیمتی پایین و انواع کیفیت ها در بازار مصرف موجود است و می توانید به راحتی آن را خریداری کنید.

اروزیل صنعتی

نوع صنعتی ایم فوم از تتراکلرید سیلیکونی که در شعله ای با دمای بالا اکسید و تبخیر می شود، ساخته می شود و در واقع نوعی دی اکسید سیلیکون خالص است. گرید های آبدوست و آبگریز این ماده در بازار مصرف یافت می شوند که استفاده آن ها به عنوان اصلاح کننده رئولوژی است. خواص تیکسوتروپیک این ماده در درصد های پایین نمایان می شود. استفاده از فوم سیلیکا در تولید پوشش، جوهر، رزین، دزدگیر، چسب و گریس ها معمول است چرا که می تواند مانع از ته نشینی جامدات در سیستم های مایع می شود موجب ایجاد پایداری بهتر و چسبندگی بیشتر سوسپانسیون می شود.

اروزیلرابر

این فوم سیلیکا از نوع خارجی است که در باز ار ایران هم وجود دارد و می توانید آن را از شرکت های توزیع و تولید مواد شیمایی تهیه کنید.

خطرات اروزیل

هنگام کار با این ماده شیمایی بهتر است از عینک، ماسک و دستکش استفاده کنید چرا که استنشاق آن می تواند باعث تنگی نفس، گرفتگی صدا یا سرفه های خفیف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا