صنایع شیمیایی

اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یا آلومینا ویژگی های بسیار ارزشمند و مطلوبی دارد و بین مولکول های آن پیوند قوی اتمی دارد. همه انواع فاز های بلوری این ماده در دمای زیاد تبدیل به پایدار ترین فاز آلفای ۶ ضلعی می شوند. اکسید های آلومینیومی که خلوص بالایی دارند در مقابل همه گاز ها جز کلر مقاومت می کنند، تا دمای ۱۹۲۵ درجه در اکسیداسیون بالا استفاده می شوند و مقاومتشان در برابر تمام معرف های معمولی که می شناسیم جز اسید فسفریک و اسید هیدروفلوئوریک بالا است.

خصوصیات مهم اکسید آلومینیوم

مقاومت الکتریکی بالا به ویژه در دمای زیاد

قابلیت نسوزی بالا

مقاومت دی الکتریکی بالا

مواد اولیه با قیمت مناسب و سهولت دسترسی به آن ها

سختی بالا

مقاومت خوب در فشار زاید

رسانایی بالای گرمایی

مقاومت در برابر خوردگی و سایش

در برابر حملات شیمیایی حتی در دماهای بالا نیز مقاوم است

نحوه تولید اکسید آلومینیوم

به طور عمده هیدروکسید آلومینیوم طی فرایند بایر تولید می شود. در این روش بوکسیت در سود سوز آور حل می شود، در اکسید آلومینیوم رسوب گیری می شود و در آخر بلور های ریز هیدروکسید آلومینیوم به آن اضافه می شود. در تجمع آلومینا تری هیدرات و هیدروکسید آلومینیوم نیز مقدار زیادی آلومینا تولید می شود.

کاربرد های پودر اکسید آلومینیوم

این ماده یکی از مواد منفجره است که خاصیت تهاجمی دارد و می توانیم آن را روی چوب، شیشه، فلزات و چیزهای دیگر استفاده کنیم. محبوبیت بالای این ماده به دلیل قدرت بالا و تطبیق پذیری خوب آن است. شما می توانید از آلومینایی که آن را در اندازه های مختلف خرد می کنند برای مصارف مختلف استفاده کنید و سپس آن را بازیافت کنید و تا زمانی که خراب شود استفاده کنید. فشار انفجار و نوع ماده ای که منفجر می کنید عواملی هستند که در سرعت تخریب آلومینیوم موثر هستند. از آن جایی که آلومینا مقاومت دمایی بالایی دارد و دوام آن بسیار بالا است می توانیم به عنوان ضد زنگ روی فولاد و تیتانیوم از آن استفاده کنیم. ویژگی دیگر این ترکیب این است که ماندگاری مناسبی دارد و می توانید آن را به طور عمده بخرید و تا مدتی استفاده کنید. دیگر ویژگی خوب این محصول، قیمت پایین آن در مقایسه با سایر محصولات مشابه است

مزایا و معایب اکسید آلومینیوم

چند ویژگی خاصی که باعث شده است آلومینای ذوب شده نسبت به دیگر مواد برتری داشته باشد را در ادامه بررسی می کنیم. این ترکیب در سطوح هیچ زنگی ایجاد نمی کند و نوعی اکساینده با آهن کم است. زنگ زدگی ها و رسوبات می توانند کار را در مراحل بعدی با مشکل مواجه کنند. آلومینا ترکیبی معمولی است که از آن در تولید آومینیوم و سایر صنایع استفاده می کنند، به علاوه از آن سرامیک اکسید آلومینیوم تولید می کنند. کوراندوم معمول ترین شکل کریستالی این ماده است و چند نوع مختلف دارد که هم کیفیت سنگ های قیمتی هستند.

خصوصیات شیمیایی اکسید آلومینیوم

این ترکیب در دو شکل غیر بلوری و بلوری وجود دارد و اشکال مختلفی از آن را می بینیم. این ماده فرمول شیمیایی Al2O3 را دارد و می توانیم از شکل کریستالی آن برای سایش استفاده کنیم. اکسید آلومینیوم به خوبی می تواند حرارت را منتقل کند ولی برق را هدایت نمی کند و عایق الکتریکی است. این ویژگی نسوز بودن و نقطه ذوب بالای این ترکیب باعث شده است که از آن برای ساخت کوره های زباله سوز، بوته ها، راکتور های مختلف و کوره حرارتی که در آزمایشگاه ها وجود دارد استفاده کنیم. یکی از مهم ترین کاربرد های آلومینا برای ساخت آلومینیوم فلزی است. به علاوه از آلومینیوم اکسید برای ساخت یاقوت کبود و یاقوت سرخ نیز استفاده می کنند که سنگی بسیار قیمتی و ارزشمند است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا