صنایع شیمیایی

تگزاپون (یا تگزاپن) چیست؟

تگزاپون یا تگزاپن که نام دیگرش سدیم لوریل اتر سولفات است، به فرم کرمی و خمیری است، بوی ملایمی دارد، رنگش می تواند سفید نیمه شفاف یا زرد باشد. تگزاپون را به طور صنعتی به صورت بشکه های ۱۱۰ تا ۲۰۰ کیلوگرمی و به صورت فله ای عرضه می کنند و کف زای خوبی با کف سبک است. از این ماده شیمایی می توانید برای ایجاد کف و حباب استفاده کنید. تگزاپن را به راحتی می توانید با نمک غلیظ کنید این ماده سورفاکتانت اساسی را حاوی موم است، وزن مولکولی بالایی دارد و از الکل های چرب طبیعی ساخته شده است.

این سورفاکتانت از نوع آنیونی است، بدون رنگ بوده و عملکرد منحصر به فردی دارد. خاصیت شکل گیری و خاصیت امولسیون این ماده آلی است و به راحتی در آب حل می شود. تگزاپون را می توانید در دو غلظت ۳۰ و ۷۰ درصد در بازار بیابید. ویسکوزیته این ماده بسیار کم است نمک کمی دارد و اگر با آب آن را رقیق کنید ویسکوزیته کمی خواهد داشت و می توانید آن را با افزودن آلکانول آمید های متناسب و کلرید سدیم تنظیم کنید.

تاریخچه تگزاپون

سولفات ها از زمان گذشته از سری ترکیبات خطرناک در ترکیب مواد آرایشی بوده اند در واقع این مواد می توانند خطرات زیادی داشته باشند و حتی عوارضشان به نسل بعدی منتقل شود. به همین دلیل شخصی به نام آنتونی موروکو به همراه همکارانش که در کارخانه تولید سدیم لوریل سولفات کار می کردند به فکر راه چاره برای حل این مشکل افتادند. سولفات های مختلف در ترکیب شوینده ها و مواد چربی زدای مختلف از جمله شامپو ها وجو دارند و موجب خشکی پوست سر می شوند.

کاربرد تگزاپون

سدیم لوریل اتر سولفات کاربرد های مختلفی از جمله موارد زیر را دارد.

در تهیه مایع ظرف شویی

تهیه شامپو

شوینده های دست و صورت

استفاده در صنایع نفتی، چربی زدا، پاک کننده، روان کننده و به عنوان دباغی چرم

تهیه ژل شوینده

استفاده عمده این ماده شیمیایی در صنعت به صورت شوینده است و به دلیل خاصیت پاک کنندگی، کف کردن و امولسیونی که دارد، از تمیز کننده های مهم صنعتی محسوب می شود. همان طور که قبلا هم گفتیم تگزاپون را در غلظت های ۳۰ و ۷۰ درصد تولید می کنند ولی تقاضا برای غلظت ۷۰ درصدی این ماده شیمایی بیشتر است. امکان شستشو به وسیله این ماده حتی با مقدار کمی آب نیز وجود دارد چرا که بسیار غلیظ است و مواد فعال زیادی دارد.

روش ساخت تگزاپون

به طور صنعتی از روغن نارگیل یا روغن هسته خرما این ماده را به دست می آورند، از طریق اتوکسیلاسیون الکل دودسیل سولفات SLES را تهیه می کنند. در مرحله، اتوکسیلات تبدیل به استراسید سولفوریک می شود و در نهایت به یک نمک خنثی سدیم تبدیل می شود. سورفاکتانت سدیم دو دسیل سولفات، SDS، یا سدیم لوریل سولفات نیز در مرحله اتوکسیلاسیون ایجاد می شود و بدون گذراندن مرحله اتوکسیلاسیون ایجاد می شود. معمولا در محصولات مصرفی به جای SLES از SLS و ALS استفاده می کنند.

ایمنی کار با تگزاپون

با این که کار با تگزاپن معمولا بی خطر است، تماس داشتن طولانی با نوع غلیظ این ماده ممکن است پوست را تحریک کند، به همین دلیل هم تولید کنندگان در ساخت آن از فرمولاسیونی استفاده می کنند تا این التهاب و تحریک را تا جای ممکن کاهش دهند.

از آن جایی که سدیم لوریل اتر فسفات در تهیه شوینده ها استفاده می شود، در فاضلاب های خانگی وجود دارد و باید در تصفیه خانه های صنعتی و در مرحله بعد از پساب از بین می رود.

بسته بندی های تگزاپون

این ماده را معمولا در بشکه هایی از جنس پلیمری (پلاستیک) نگهداری می کنند و این بشکه ها معمولا حاوی ۱۷۰، ۲۰۰ یا ۲۲۰ کیلوگرم از این مایع هستند.

شرایط نگهداری از تگزاپون

انبار ذخیره تگزاپن باید دارای سیستم تهویه مناسب و قوی باشد.

در محل نگهداری این ماده باید امکاناتی برای شستشوی چشم ها و دوش آب وجود داشته باشد.

محل نگهداری تگزاپن نباید در نزدیکی مواد قابل اشتعال و گرما باشد.

از تخلیه این ماده در طبیعت خودداری کنید.

بهتر است این ماده را در محلی نگهداری کنید که خشک، خنک و دارای تهویه مناسب باشد.

ظرف هایی که سدیم لوریل اتر فسفات در آن نگهداری می شود، باید طوری باشد که تا زمان مصرف مهر و موم و با درب بسته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا