صنایع شیمیایی

دواتیل هگزانول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دو اتیل هگزانول یک ترکیب شیمیایی آلی از گروه الکل با زنجیره هیدروکربنی هشت کربنی کایرال منشعب است. این ترکیب مایعی بی رنگ است که تقریباً در آب نامحلول است اما به خوبی با آلی ترین حلال ها مخلوط می شود. این ماده یک حلال همه کاره است که دارای واکنش پذیری عالی به عنوان یک واسطه شیمیایی است و همچنین به عنوان یک پایان دهنده زنجیره در سنتز پلیمرهای متراکم و به عنوان واسطه برای نرم کننده ها عمل می کند.

وجود انشعاب در این ماده به دلیل اختلال در ساختار شیمیایی از کریستالی شدن آن جلوگیری می کند و این منجر به داشتن نقطه انجماد بسیار پایین می شود. استرهای این ماده بطور مشابه تحت تاثیر قرار می گیرند و بنابراین به عنوان ماده اولیه در تولید روان کننده ها کاربرد پیدا می کند ، جایی که حضور آن به کاهش ویسکوزیته و کاهش نقاط انجماد کمک می کند و از آنجایی که یک الکل چرب است استرهای آن دارای خواص نرم کنندگی هستند.

خواص فیزیکی و شیمیایی دواتیل هگزانول

 • ظاهر: مایع بی رنگ
 • نام شیمیایی: 2-اتیل هگزانول
 • مترادف ها : ایزواکتانول، ایزواکتیل الکل، 2-اتیل هگزیل الکل، اکسواکتیل الکل، 2-اتیل هگزانول
 • فرمول مولکولی : C8H18O
 • وزن فرمول: 130.23
 • نقطه ذوب: -76 درجه سانتیگراد
 • نقطه جوش: 183-186 درجه سانتیگراد
 • چگالی: 0.833 گرم در میلی لیتر
 • نقطه اشتعال: 171 درجه فارنهایت
 • انحلال پذیری : نامحلول در آب
 • خواص شیمیایی : دارای بوی ملایم، روغنی، شیرین و کمی گلی است که یادآور گل رز و طعم شیرین با رایحه میوه ای است.
 • مزایای خاص: وزن مولکولی کم و ایجاد تعادل مناسب در فرمولاسیون های به کار برده شده است.

کاربرد دواتیل هگزانول

این ماده در مقیاس انبوه برای استفاده در کاربردهای متعدد مانند حلال ها، طعم دهنده ها و عطرها و به ویژه به عنوان پیش ساز برای تولید سایر مواد شیمیایی مانند نرم کننده ها تولید می شود. دواتیل هگزانول همچنین می تواند به عنوان یک تقویت کننده اکتان در هنگام واکنش با اسید نیتریک استفاده شود.

این ماده به صورت صنعتی از تراکم آلدول n-بوتیرآلدئید و به دنبال آن هیدروژنه شدن هیدروکسی آلدئید حاصل تولید می شود که همچنین به عنوان عامل پخش کننده خمیرهای رنگدانه استفاده می شود. در تولید نرم کننده ها، آکریلات ها، به عنوان حلال در صنایع رنگ و لاک، به عنوان عامل مرطوب کننده در صنعت نساجی استفاده می شود.

کاربرد اصلی دو اتیل هگزانول به عنوان یک ماده اولیه در تولید استرهای بی حسی است. دواتیل هگزانول در استرهای مربوط به اسید آدیپیک و اسید پارا هیدروکسی بنزوئیک نیز بکار می رود. این ترکیب به عنوان حلال در هنگام نیاز به تبخیر آهسته در تشکیل لاک ها و پوشش ها کاربرد دارد. این ماده در صنایع عکاسی، لاتکس لاستیک و سرامیک نیز استفاده می شود و می توان از آن برای استفاده در هر جایی که کف کردن نامطلوب است، استفاده کرد.

دو اتیل هگزانول مهمترین الکل C8 است و عمدتاً در ساخت نرم کننده ها استفاده می شود. سایر کاربردهای جزئی عبارتند از ساخت 2-اتیل هگزیل آکریلات، به عنوان یک عامل پخش کننده و عامل مرطوب کننده، به عنوان حلال برای صمغ ها و رزین ها، به عنوان حلال برای نیتروسلولز نیز استفاده می شود.

دو اتیل هگزانول برای تهیه دی استرهای بیس (2-اتیل هگزیل) فتالات استفاده می شود. با اسید نیتریک واکنش نشان می دهد و به عنوان تقویت کننده اکتان استفاده می شود. استر آن یعنی دو اتیل هگزانول استر جزء اکتوکریلن ضد آفتاب است. علاوه بر این به عنوان یک حلال با فراریت کم برای چربی های حیوانی، موم ها، روغن های گیاهی و مشتقات نفتی استفاده می شود. علاوه بر این، از آن در نرم کننده، دیوکتیل فتالات که در تولید محصولات پلی وینیل کلرید استفاده می شود، کاربرد دارد.

ایمنی دواتیل هگزانول

این ماده با انتشار دود و بخار شدید تجزیه می‌شود و یک حلال کم فرار است و گرمای احتراق 2-اتیل هگزانول 1263.81- کیلوکالری در مول در دمای 25 درجه سانتیگراد است. در حالی که گرمای تبخیر حدود 10.8 کیلو کالری در مول در نقطه جوش است.

گازهای قابل اشتعال و یا سمی از ترکیب الکل ها با فلزات قلیایی، نیتریدها و عوامل کاهنده قوی تولید می شوند. دواتیل هگزانول با عوامل اکسید کننده قوی و اسیدهای قوی ناسازگاراست. این ترکیب یک آلاینده است و پوست، چشم و مجاری تنفسی را تحریک می کند. همچنین می تواند باعث تهوع و سردرد پس از استنشاق و اسهال و استفراغ پس از مصرف شود. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت یا مکرر می تواند منجر به چربی زدایی پوست و سوختگی و تحریک پوست شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا