تصفیه آب

انواع قرص کلر و تفاوت های آن ها

از قرص کلر معمولا به منظور ضد عفونی استخر ها، آبنما ها و جکوزی ها در حلالیت ۱۰۰ درصد، در سراسر دنیا استفاده می کنند، این قرص ها در دو نوع ساده و آنزیم دار با خلوصی در حدود ۹۰ درصد و به شکل ۲۰ و ۲۰۰ گرمی تولید می شوند. قرص های کلر دارای مصارف صنعتی و خانگی هستند و با ترکیباتی که دارند، از رشد برخی از میکروارگانیسم ها در آب جلوگیری می کنند. بدین ترتیب جلوی ابتلای افرادی که در آب استخر ها شنا می کنند و با این آب ها تماس دارند را به بیماری های مختلف می گیرند و از این نظر اهیمت دارند. قرص های کلر را می توانید به شکل پودری و قرصی و در ترکیب با مواد مختلف تهیه کنید.

انواع قرص کلر

کلر را به شکل پودر یا قرص تهیه می کنند و شما می توانید آن را در درصد های ۶۵، ۷۰ و ۹۰ بیابید. اشکالی از کلر که به شکل قرص هستند، تنها در خلوص ۷۰ درصد و ۹۰ درصد به بازار مصرف عرضه می شوند. برای ضد عفونی آب جکوزی ها و آبنما ها از قرص کلر ساده ۲۰ گرمی و آنزیم دار که در آب ته نشین نمی شود، قدرت پاک کنندگی بالایی دارد، و حلالیتش حدود ۱۰۰ درصد است، استفاده می کنند. برای تمیز کردن آب استخر ها معمولا قرص های ساده با خلوص ۷۰ و ۹۰ درصد و یا قرص های آنزیم دار ۲۰۰ گرمی را استفاده می کنند.

هر کدام از این قرص ها می تواند حجم ۱۰۰۰۰ لیتر از آب را طی مدت یک هفته پاکیزه نگه دارد. خوشبختانه نیازی به مصرف روزانه قرص کلر نیست چرا که این قرص به مرور زمان و به کندی در طول روز در آب حل می شود و به همین دلیل استفاده از آن برای کسانی که به هر دلیلی قصد استفاده از پودر را ندارند یا کسانی که فقط در آخر هفته ها از استخر استفاده می کنند مناسب است.

سبد نگهدارنده قرص

از آن جایی که تماس مستقیم این قرص ها با بدنه استخر باعث تغییر رنگ بدنه و کف و پوسیدگی می شود، بهتر است در قسمتی از استخر ظرف یا سبدی برای این قرص به صورت شناور تعبیه کنید و آن ها را در آن قرار دهید. این سبد ها در ظرفیت های متفاوت وجود دارند که بنابر ظرفیتشان می توانید تعداد کم یا زیادی از این قرص ها را درونشان قرار دهید، به علاوه جنس سبد ها معمولا پلاستیکی است و به منظور عبور و مرور آب از داخل سبد شیار های تنظیم کننده شناور دارند. سبد روی آب گردش می کند و با این عمل کل آب استخر را باکتری زدایی و ضد عفونی می کند.

"انواع

تفاوت های انواع قرص کلر

از هر کدام از قرص های کلر می توانید برای ضد عفونی ۱۰ تا ۱۵ هزار لیتر آب استفاده کنید. این قرص ها اگر اصل باشند دیگری نیازی به استفاده روزانه از پودر که دشوار تر و زمان بر تر است ندارید و هر کدام از آن ها می توانند آب استخر را به مدت یک هفته از رشد میکروارگانیسم ها در امان نگه دارند. نور خورشید در استخر های رو باز می تواند اثر این ماده ضد عفونی کننده را از بین ببرد در حالی که قرص هایی با خلوص ۶۵ و ۷۰ درصد اثرشان به وسیله نور کمتر می شود، تابش آفتاب روی قرص هایی با خلوص ۹۰ درصد تاثیر زیادی ندارد. در کل قرص های کلر در بازار به دو شکل ساده با خلوص ۹۰ درصد و آنزیم دار وجود دارند که عرضه آن ها به بازار در دو جرم ۲۰ و ۲۰۰ گرم انجام می گیرد.

بیشتر بخوانید:
پودر کلر 

میزان مصرف قرص کلر

بسته به حجم آب، نوع قرص مصرفی و اندازه استخر می توانیم از انواع مختلف قرص کلر استفاده کنیم. مثلا برای استخر های روباز بهتر است از قرص های کلر ۹۰ درصد استفاده کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید برای ضد عفونی ۱۰۰۰۰ لیتر آب از این قرص استفاده کنید، یک قرص ۲۰۰ گرمی با خلوص ۹۰ درصد انتخاب مناسبی است و اگر نتیجه دلخواه را نگرفتید می توانید به ازای هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب ۱۰۰ گرم از قرص را اضافه کنید. فرمول کلی به این شکل است که برای ضد عفونی هر ۱۰۰۰۰ لیتر آب به مدت یک هفته می توانید از یک این قرص های ۲۰۰ گرمی استفاده کنید.

بهترین قرص کلر استخر

کلر یکی از پرکاربردترین و موثرترین مواد شیمیایی برای حفظ پاکیزگی و ایمنی استخر شماست.  قرص کلر یکی از محبوب ترین انتخاب ها در بین صاحبان استخر است. قرص ها به شدت فشرده شده و بسیار کند حل می شوند. آنها همچنین دارای ماندگاری طولانی هستند که آنها را به گزینه ای مقرون به صرفه نسبت به کلر مایع تبدیل می کند. هنگامی که به یک فیدر یا شناور اتوماتیک کلر اضافه می شود، باعث آزاد شدن مداوم کلر در آب می شود.

فقط مراقب باشید که قرص های زیادی اضافه نکنید زیرا می تواند استخر را بیش از حد کلر کند که می تواند به شناگران آسیب برساند و به تجهیزات استخر آسیب برساند. هنگامی که مقدار صحیح مصرف برای استخر خود را مشخص کردید، یکی از ساده ترین راه ها برای حفظ حتی سطح کلر در استخر شما خواهد بود.

بهترین انتخاب به نیازهای خاص استخر و ترجیحات شما به عنوان صاحب استخر بستگی دارد. ضروری است که به طور مرتب سطوح شیمیایی استخر را آزمایش و نظارت کنید و با یک متخصص استخر مشورت کنید تا مطمئن شوید که استخر شما متعادل و ایمن است. مقرون به صرفه بودن قرص ها و ماندگاری طولانی آنها یکی از مهمترین دلایلی است که صاحبان استخر انواع آنها را ترجیح می دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا