غذایی و دارویی

مونواستئارات چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟

مونواستئارات یک ترکیب شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف است. این ترکیب شیمیایی همچنین با نام های دیگری همچون گلیسرول مونو استئارات یا مونو استئارین نیز در بازار شناخته می شود. گلیسریل مونو استئارات (GMS) یک امولسیفایر موثر و مفید است که در صنعت نانوایی بسیار کاربرد دارد. این ترکیب شیمیایی علاوه بر امولسیون کردن، یک عامل غلیظ کننده و یک تثبیت کننده است.

مونو استئارات نوعی ترکیب شیمیایی است که رنگ و بو ندارد. این ترکیب آلی طعم کمی شیرین دارد به همین دلیل است که گلیسرول مونو استئارات اغلب به محصولات غذایی اضافه می شود. در بسیاری از موارد، این ماده را می توان به طور طبیعی در غذاهای پرچرب از جمله منابع گیاهی و حیوانی یافت کرد.

مونواستئارات از چه چیزی ساخته شده است؟

مونواستئارات در اصل یک استر غیر یونی گلیسرول و اسید استئاریک است. این ترکیب شیمیایی ممکن است حاوی مقادیر کمی اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول نیز باشند. مونو استئارات در اتانول در 122 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) حل می شود اما با آب غیر قابل اختلاط است.

کاربرد های مونواستئارات

مونواستئارات یکی از ترکیباتی است که بطور طبیعی نیز در بدن انسان یافت می شود. گلیسرول مونو استئارات برای مصرف انسان بی خطر تلقی می شود. این ماده علاوه بر اینکه به عنوان یک امولسیفایر عمل می کند، می تواند به طور موثری ماندگاری محصولات غذایی را نیز افزایش دهد. از این ترکیب شیمیایی در محصولات دارویی نیز استفاده می شود. هنگامی که به عنوان یک ماده دارویی استفاده می شود بیشتر به فرآیند پوشش دارو کمک می کند.

علاوه بر این مونو استئارات اغلب به محصولات مراقبت از پوست و مو اضافه می شود. بسیاری از تولید کنندگان محصولات مراقبت از مو به دلیل ایجاد محصولی شبیه روان کننده به این عنصر کلیدی متکی هستند. محصولاتی که حاوی این ماده هستند، پوست را نرم و صاف می کنند. یکی از مزایای اضافی این ترکیب شیمیایی، ایجاد یک لایه محافظ بر روی سطح پوست است و به پوست کمک می کند رطوبت خود را از دست ندهد.

عوارض و خطرات مونواستئارات

مطالعات آزمایشگاهی مختلف نشان داده است که این ترکیب شیمیایی در غلظت های بالا ممکن است باعث ایجاد سمیت در اندام های خاص شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده این ماده را به عنوان به طور کلی ایمن (GRAS) تایید کرده است. این ماده همچنین توسط اکثر کشورهای دیگر برای مصرف انسان ایمن تلقی می شود.

بسیاری از بدنسازان به طور عمدی از گلیسرول مونو استئارات برای ساختن ماهیچه های بدون چربی استفاده می کنند. در حالی که این ترکیب شیمیایی یک عنصر کلیدی در بسیاری از محصولات مختلف است، عمدتاً از چربی تشکیل شده است. در واقع، در بیشتر کشورها گلیسرول مونو استئارات به عنوان یک چربی اشباع شده در نظر گرفته می شود. بنابراین، مصرف مقدار زیادی از این ماده عاقلانه نیست.

هدف اصلی استفاده از مونواستئارات چیست؟

مونواستئارات اغلب به عنوان یک امولسیفایر استفاده می شود. این ماده در بسیاری از محصول مراقبت شخصی مانند مرطوب کننده ها، کرم دور چشم، ضد آفتاب، آرایش، کرم دست و سایر محصولات یافت می شود. گلیسریل مونو استئارات نیز در محصولات غذایی به عنوان غلیظ کننده نیز استفاده می شود.

این ترکیب شیمیایی برای کاهش وزن، بهبود عملکرد ورزشی، کمک به بدن برای جایگزینی آب از دست رفته در هنگام اسهال و استفراغ و کاهش فشار داخل چشم در افراد مبتلا به گلوکوم نیز مصرف می شود. ورزشکاران همچنین از مونواستئارات برای جلوگیری از کم آبی استفاده می کنند.

عملکرد اصلی این ترکیب شیمیایی بهبود بافت و ایجاد حس بهتر در محصولات مراقبت از پوست است. مونواستئارات همچنین به آبرسانی و محافظت از پوست نیز کمک می کند و به پوست شما درخشندگی می بخشد.

توصیه می شود از مصرف بیش از حد محصولات حاوی این ترکیب شیمیایی خودداری کنید. مصرف بیش از حد مونواستئارات، می تواند برای سلامتی عوارض جانبی در پی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا