صنایع شیمیایی

نرم کن میکرو سیلیکونی چیست و چه کاربردی دارد؟

نرم کن های میکرو سیلیکونی از امولسیون هایی با اندازه ذرات 80 نانومتر ساخته شده اند که در بافت نخ نفوذ کرده و بین نخ های جداگانه رسوب کنند در نتیجه در منسوجات لطافتی درونی ایجاد می کنند. از این نوع نرم کن ها برای دادن بافت نرم و ابریشمی به پارچه ها و الیاف استفاده می شود. با توجه به این ویژگی، آنها می توانند انواع پارچه های ساخته شده از پنبه، الیاف مصنوعی، پشم و الیاف ترکیبی را نرم کنند. نرم کننده های فوق همچنین از چروک شدن پارچه ها جلوگیری می کند، روند دوخت را بهبود می بخشد و ماندگاری محصول را نیز افزایش می دهند.

خصوصیات عمومی نرم کن میکرو سیلیکونی

 • ظاهر فیزیکی: مایع چسبناک بی رنگ تا زرد، شفاف تا مه آلود
 • طبیعت یونی:غیر یونیک
 •  pH محلول 1٪: 5 +/- 1
 • امتزاج پذیری: قابل اختلاط با آب
 • ثبات: برای رقیق کردن اسیدها و قلیاها پایدار است.
 • سازگاری: سازگار با محصولات کاتیونی، آنیونی و غیریونی.

دوزهای توصیه شده براساس قدرت غلظت محصول است و چون تمایل دارد در طول ذخیره سازی از بی رنگ به زرد تبدیل شود ph نباید بیشتر از 6.5 باشد.

خواص نرم کن میکرو سیلیکونی

 • نرم کننده میکرو سیلیکونی جدیدترین نرم کننده است که برای حجیم سازی درحوله نخی مرغوب استفاده می شود.
 • حس نرم بادوام و احساس حجیم را به شما القا می کند
 • مقاوم به حرارت
 • دوخت را بهبود می بخشد
 • سازگار با مواد تکمیل کننده رزین و بسیاری از روشن کننده های نوری
 • ایده آل برای فرآیند لایه برداری

مزایای استفاده از نرم کن میکرو سیلیکونی

نرمی و لطافت

یکی از دلایلی که لباس های شسته شده زبر می شوند این است که الیاف به پوست مالیده می شوند. با استفاده از نرم کن های میکرو سیلیکونی می توان از این امر جلوگیری کرد. پلیمرهای میکرو سیلیکونی بر روی هر فیبر مجزا چسبیده و اثر روان کاری ایجاد می کنند که اصطکاک سطح را کاهش می دهند در نتیجه پارچه بسیار نرم تر شده و سطحی صاف و ابریشمی خواهد داشت.

اتو آسان

غالبا اتو زدن باید سریع و آسان انجام شود. افزودنی های مبتنی بر میکرو سیلیکون که در طول چرخه آبکشی به لباس ها اضافه می شوند، در اینجا مفید هستند. زنجیره های میکرو سیلیکونی روی الیاف گیر می کنند و اصطکاک بین پارچه و آهن را کاهش می‌دهند.

آب گریزی

لباس های ورزشی اغلب باید در مواد شوینده بطور کامل غوطه ور شوند تا کثیفی و آلودگی ها را دفع کنند. این عمل را می توان با استفاده از نرم کن های میکرو سیلیکونی که در طول چرخه آبکشی به برنامه شستشو اضافه می شوند، انجام داد. میکرو سیلیکون ها روی پارچه ها چسبیده و از آنها در برابر کثیفی های ناشی از آلودگی ها محافظت می کنند. نکته قابل توجه این است که خاصیت نفس کشیدن پارچه حفظ می شود.

آبدوستی

توانایی پارچه ها در جذب آب را می توان با افزودن میکروسیلیکون هایی که بطورخاص آبدوست شده اند افزایش داد. زنجیره های میکرو سیلیکونی روی الیاف لنگر می اندازند و گروه های آبدوست آنها به سمت بیرون رانده می شوند. این امر زمان خیس شدن را کاهش می دهد و آب دوستی را افزایش می دهد. نتیجه این خاصیت ایجاد پارچه های فوق العاده جاذب و الیاف مصنوعی آبدوست است.

ثبات رنگ

پوشیدن و شستن مکرر لباس ها سطح پارچه ها را فرسوده می کند. رنگ ها محو می شوند و لباس ها بطور فزاینده ای بی رنگ می شوند. استفاده از نرم کن های میکرو سیلیکونی می تواند این اثرات را خنثی کند. میکرو سیلیکون ها از الیاف با پوشاندن آنها در طول چرخه شستشو محافظت می کنند و در نتیجه رنگ ها را در جای خود ثابت نگه می دارند بنابراین از محو و کم رنگ شدن رنگ ها جلوگیری می کند و پارچه لباس را برای مدت بیشتری سالمتر نگه می دارند.

خشک شدن سریع

امروزه صرفه جویی در زمان در بسیاری از زمینه ها مهم است. نرم کن های میکرو سیلیکونی قطبی که بر روی سطوح الیاف پارچه قرار گرفته اند باعث می شوند پارچه ها رطوبت را سریع تر آزاد کنند حتی زمانی که ماشین لباسشویی کار خشک کردن را انجام می دهد بازهم نرم کن های میکرو سیلیکونی بطور موثری نقش خود را ایفا می‌کنند.

احتیاط در مصرف نرم کن میکرو سیلیکونی

توصیه می شود محصول رقیق شده را در مدت 2 ماه استفاده کنید و قبل از استفاده خوب هم بزنید. آنها را در سوله خنک و تهویه شده به دور از گرما و نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا