صنایع شیمیاییکشاورزی و دامپروری

گوگرد گرانوله چیست و چه کاربردهایی دارد؟

گوگرد گرانوله ماده ای شیمیایی است که از پالایش نفت و گاز طبیعی برای استفاده های صنعتی حاصل می شود. انواع گوگرد به صورت گوگرد گرانوله، گوگرد کلوخه ای و گوگرد لپه ای تولید و در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی عرضه می گردند. اندازه ذرات مناسب و خلوص 99.9% از مزایا گوگرد گرانوله محسوب می شود. کود گوگرد گرانوله در کشاورزی بسیار حائز اهمیت بوده و از موارد مهم مصرف آن محسوب می شود. کاربرد گوگرد گرانوله در کشاورزی با کنترل pH خاک موجب عملکرد بهتر گیاه خواهد شد. توجه شود که گوگرد در آب نامحلول بوده اما در برخی از حلال های آلی قابل حل است.

گوگرد گرانوله توسط شرکت های تجاری مختلفی در بازار عرضه می شوند. بنابراین قیمت گوگرد گرانوله در بازار متفاوت خواهد بود. برای خرید گوگرد گرانوله می توان به سایت های معتبر فروش مواد شیمیایی مراجعه کرده و محصول مورد نظر ا تهیه نمود.

انواع گوگرد

  • گوگرد معدنی
  • گوگرد پالایشگاهی
  • گوگرد پودری
  • گوگرد پاستیلی
  • گوگرد گرانوله
  • گوگرد بنتونیت دار
  • گوگرد مایع

کود گوگرد گرانوله

با توجه به افزایش جمعیت، کشاورزی نیز به سمت صنعتی شدن سوق یافته است. روش های سنتی در تولید میوه و گیاهان دیگر پاسخگوی نیازهای انسانی نبوده و باید روش های جدیدی استفاده شوند تا سرعت پرورش و تولید محصولات گیاهی افزایش یابد. استفاده از کود های شیمیایی ایمن می تواند برای تحقق این هدف مطلوب باشند.

گوگرد از عناصر مهم در طبیعت و رشد گیاهان بشمار می آید. بنابراین کود گوگرد نقش مهمی در تغذیه گیاهان زیر کشت ایفا خواهد کرد. گوگرد برای جذب توسط گیاه باید به صورت یون سولفات درآید. برای تبدیل شدن ابتدا باید در خاک قرار گرفته تا این فعل و انفعالات شیمیایی انجام پذیرد. گوگرد از عناصر مهم در رشد گیاهان است. درواقع گیاه جهت رشد به  رطوبت و گوگرد و مواد آلی نیازمند است تا بتواند به خوبی رشد کند.

استفاده از کود گوگرد می تواند موجب بهره وری از زمین های شور و آهکی شده و شرایط خاک را به تعادل برساند و محصولاتی با کیفیت تولید و عرضه گردد.

دلیل استفاده از کود گوگرد گرانوله

بیشتر خاک ها دارای همه مواد مغذی و آلی برای رشد گیاه نیستند. بسیاری از خاک ها آهکی بوده و با کمبود بسیاری از مواد مغذی مواجه هستند. در این خاک ها می توان به استفاده از گوگرد گرانوله روی آورد. استفاده از کود گوگرد گرانوله موجب بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و زیستی خاک ها خواهد شد. بعلاوه مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و آفت ها و تنش های محیطی را نیز افزایش خواهد داد.

کاربرد گوگرد گرانوله در کشاورزی

گوگرد از مهم‌ترین عناصر ضروری برای رشد و نمو گیاهان بشمار می آید. این ماده نیز مانند سایر عناصر از وظایف ویژه‌ ای در گیاه برخوردار است. با استفاده از کودهای گوگردی می توان این مشکلات را برطرف نمود.  فرم پایدار گوگرد در طبیعت به صورت گازی است و به سرعت از دسترس ریشه گیاه خارج می‌شود. بنابراین مقدار گوگرد در بیشتر محیط‌ های خاکی بسیار پایین است. استفاده از کودهای گوگردی از این جهت بسیار مفید عمل خواهند نمود.

نحوه استفاده از گوگرد گرانوله

در مصرف خاکی سهولت مصرف گوگرد به انواع پاستیلی و گرانوله تعلق دارد. البته میزان مصرف را نمونه خاک تعیین می کند. برای تعیین میزان مصرف کود گرانوله گوگرد، اندازه‌گیری و انجام آزمایش لازم است. نحوه استفاده از کود گوگرد گرانوله توسط شرکت تولید کننده بر روی بسته بندی محصول درج می گردد.

زمان مصرف گوگرد گرانوله

بهترین زمان مصرف این کود قبل از کاشت است. این کود به عنوان کود پایه مورد استفاده قرار می گیرد. امکان استفاده بعد از کاشت برای اصلاح ساختمان خاک و یا تنظیم pH خاک وجود ندارد. اما پس از کاشت از فرم مایع آن می توان برای جنبه تغذیه ‌ای استفاده نمود.

قیمت گوگرد گرانول

سالانه هزاران تن از این محصولات در کشور تولید می شوند. قیمت گوگرد گرانوله با توجه به نوسانات بازار و نرخ ارز می تواند متغیر باشد. در خاورمیانه ایران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوگرد گرانوله بوده و این ماده در پالایشگاه های پتروشیمی تولید و عرضه می گردد. توجه شود نمونه روشن گرانول گوگرد از قیمت بالاتری در بازار برخوردار است.

برای خرید گوگرد گرانوله می توان به سایت های معتبر فروش مواد شیمایی صنعتی مراجعه کرده و بدون واسطه این محصول پرکاربرد در صنعت را تهیه نمود. لازم به ذکر است که این محصول در صنایع کشاورزی جایگاهی ویژه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا